Je Valentýn také trapným americkým svátkem jako Haloween? Je to však úplně jinak než většina z nás myslela.

Tradice těchto oslav zamilované pochází z antického Říma, kde se tyto oslavy konaly na počest bratrů Romula a Rema, jejichž vychovala vlčice Lupercalia a jsou údajnými zakladateli Říma. V minulosti se nemohli chlapci s děvčaty setkávat na veřejnosti, bylo to zakázáno. Jediný den kdy se mohli pohlaví setkat a bavit se byl tento svátek, který se slavil 15. února. Dívky si psali na papírky jména, které následně chlapci vytahovali z džbánu. Během tohoto svátku vznikla většina manželství.

                      

Valentýn umřel kvůli lásce: Císař zakázal oddávaných lidí. Ženit se mohli jen ti muži, kteří nebyli schopni bojovat, nebo byly vysloužilý vojáci. Císař si myslel, že muži, kteří mají manželky a rodiny nedokáží dobře bojovat. Tvrdil:,, ženatí vojáci jsou ovlivňováni pocitem, že je doma někdo čeká a tak nechtějí umřít za vlast. Svobodní vojáci bojují statečněji. "Sv. Valentýn byl fanouškům lásky a oddával zamilované bez povolení k sňatku. Ještě i ve vězení pokorně čekal na popravu. Nešťastně se zamiloval do slepé dcery vězeňského dozorce, jejíž vírou a modlitbou daroval zrak. Astérii před popravou napsal odkaz na který napsal: ,,Od tvého Valentýna." Sv.valentína popravili 14. února. Dříve ho zbičovali potom ukamenovali a nakonec mu sťali hlavu.   

Jako lidé oslavují Valentýn ve světě: V Dánsku se zamilovaní obdarovávají lisovanými sněženkami na kterých není napsáno jméno. Dotyčný, který dostane takovou sněženky, musí uhodnout od koho je. V Japonsku si dávají dárky zejména na pracovištích. Je zvykem, že ženy musí obdarovat své šéfy. V Jihoafrické republice je tento svátek spojen zejména s velkými oslavami plnými květin. Žena si připne na rukáv jméno muže, kterému patří její srdce. Stává se, že muži zůstávají mile i nemile překvapeni. Italští muži jsou odvěcí romantici, proto od nich nedostanete jiné růže jako červené. Tvrdí, že červená je barva lásky a zamilovanosti. Také se darují tradiční oříškové bonbóny ve tvaru srdíček Baci Perugina. Angličanky si dávají před spaním pod polštář 5 vavřínových lístků díky kterým by měly v spánku vidět svého milého. V Jižní Koreji se v tento den podává speciální jídlo jajangmyeon. Nevypadá lákavě, ale chutná skvěle! Nudle jsou doplněny hustou omáčkou z černé fazole s vepřovým masem a zeleninou. Finové nejsou zastánci svátku sv. Valentýna. Oslavují národní den přátelství. Vyrážejí do ulic ve společnosti přátel, známých a nejbližších na společné večeře a posezení. Na Slovensku také nabyl Valentýn svůj osobitý charakter. Každoročně se organizuje Valentýnská kapka krve, která má motivovat mladé lidi k dárcovství krve. 

 

Pár zaručených způsobů jak osvěžit oslavy Valentýna: Lásku bychom si neměli vyznávat jen v tento den, naopak měli bychom každý den prožívat jako výjimečný, protože ne každý z nás má možnost se ráno probudit a říci si:,,Jsem milovaný . Dokážeme si tento den přesto zvýnimočniť o trošku víc než ty ostatní:

1. Romantické snídaně / večeře: Láska prochází žaludkem. Připravte své lásce něco pod zub. Představte si, že sotva co ráno otevřete oči stojí pro Vámi vaše polovička s podnosem na kterém je teplá ranní káva nebo čaj, vajíčka, lívance, nebo jiné skvělé dobroty. Každému z nás by to určitě vybily dech!

Neumíte vařit? Darujte její příslušenství a nechte ji ať večeři přichystá za Vás! V naší skvělé nabídce jsme připravili speciální Valentýnskou sadu plnou skvělých doplňků nebo ji zkrátka na tu večeři pozvěte!
     

2. Nemusíte si darovat hmotné věci. Užijte si skvělý den ve dvojici: Vymyslete něco speciálního!

  • Napište na lístky věci, které by Vaše polovička chtěla zažít, zkusit, navštívit. Dejte to do krabičky, košíku, nebo drobného sáčku a darujte jí to nejvzácnější! Váš čas.
  • Nezvyknete chodit ven a většinu času trávíte doma? Vezměte svou polovičku do kina, divadla, nebo jen tak na večerní romantickou procházku, kterou můžete spojit s vypouštěním lampionu lásky. Legenda praví, že když si budete při vypouštění lampionu něco přát, Vaše přání se splní.

  • Naplánujte skvělý výlet! Navštivte města v nichž jste ještě nebyli, a tak budete mít na co vzpomínat celý rok.

  • Darujte návrat do dětských let. Zorganizujte sáňkování nebo koulovačku na níž se oba skvěle pobavíte!

  • Udělejte všechno tak, jak to bylo na vašem prvním rande a spolu se zabavíte a oživíte společné dávné vzpomínky.

 

3. Ideální jsou maličkosti: Nemusíte darovat velké dary! Darujte něco co má myšlenku a originálnost. Řekněte jí že ji milujete aniž byste to vyslovili. Napište dopis, vyznejte do něj své city a odešlete ho poštou. Vaše polovička se ocitne v dávné minulosti, kdy si lidé posílali dopisy, protože se nemohly jinak spojit. Udělejte oblíbenou kávu, nebo čaj do hrnku na kterém je napsáno:,, Miluji tě ". Nechte ho na nočním stolku u postele a tak když ráno otevře oči a spatří toto bude Vaše polovička celá bez sebe!

4. Co je víc než dotyky a polibky? Napouštějte vanu, zapalte svíčky, dejte na vanu červené lupeny a takto mile svou lásku překvapte horkou lázní! Dopřejte si společný romantický koupel v pohodlí Vašeho domova.